آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

روش اجرای سقف مهانیت

پس از چندین سال تحقیق و بررسی نیازهای صنعت ساختمان كشور وبررسی سقف های متعارف و سنتی و با در نظر گرفتن مفاد آیین نامه های ساختمان موفق به ابداع و بروز آوری روشی آشنا جهت اجرای سقف های بتنی با قالبهای پلاستیكی مهانیت شده ایم كه بدون بر هم زدن ابزار و روشهای موجود و تحمیل هزینه های سنگین ، با اصلاح الگوی مصرف مصالح و روش اجرا از دفن مصالح گران مانند : تیر آهن ، میلگرد ، بتن ، سفال ، یونولیت و پرت مصالح و منابع ملی جلوگیری نماییم . با استفاده از سیستم مهانیت، سقف بصورت تیرچه درجا و بدون نیاز به انواع بلوك سقفی و یونولیت و بصورت دال موجوف یك یا دو طرفه اجرا خواهد شد .

بستن قالبها :

این قالب با ابعاد، طول cm 50 ، عرض 65 سانتی متر و ارتفاع 25 سانتی متر طراحی شده است . كه با توجه به نقشه های محاسباتی می توان قالبها را به یكدیگر تا طول مورد نظر توسط پیچ هایی مناسب متصل ساخت این عمل همچنین باعث افزایش قدرت باربری قالبها و نیزكاهش زمان حمل و اجرای سقف می گردد .

لازم به ذكر است در محل اتصال قالب به تیرهای اصلی و ژوئن ها قطعه الحاقی قالب به صورت در پوشی به عرض 15 سانتی متر در انتهای قالبها بسته خواهد شد . با استفاده ازقالبهای مهانیت ، به دلیل استفاده مكرر ، قابلیت بازیافت قالبها ، امكان كنترل كیفیت سقف ها و اجرای سریع و آسان می توان با رعایت كلیه آیین نامه ها و روشهای اجرایی موجود ،تحولی در اجرای صنعتی سقفها ایجاد نمود .

در این سیستم ضمن رعایت ضوابط آیین نامه ای ، به دلیل سادگی حمل و اجرا ، یكپارچگی بتن تیرچه با سقف، صلبیت بالای سقف و عدم دفن قالب ها در بتن باعث كاهش هزینه ها و وزن ساختمان ونیزافزایش ایمنی و مقاومت در برابر زلزله می گردد .

زير سازی :

زیر سازی این سقف مشابه سقف تیرچه و بلوك ومطابق با آیین نامه ها و نشریه 94 می باشد : ابتدا جكها و زیر سازی مناسب با پروفیل های چوبی یا فلزی یا مصالح مشابه موجود در هر كارگاه ساختمانی انجام و در صورت افزایش ارتفاع طبقات داربست مناسب یا سازه های قابل مونتاژ اجرا می گردد . سپس قالبهای پلاستیكی مهانیت روی آنها چیده شده و پس از روغن كاری مناسب در حد چرب شدن قالبها ، حداقل میلگرد های محاسباتی تیرچه ها داخل قالبها نصب می گردد. كه بدلیل اجرای درجای تیرچه ها در اغلب موارد نیازی به هر گونه جوشكاری ، ساخت خرپا و میلگرد مونتاژ نبوده و تنها شامل آرماتورهای اصلی ،تقویتی و منفی می باشند .

به دلیل امكان افزایش عرض جان تیرچه در این قالب دیگر نیازی به استفاده از تیرچه دوبل نداریم كه این امر باعث سبك سازی و كاهش هزینه ها می گردد .

با نصب میلگردهای حرارتی كلاف نرم نمره 6 یا شبكه میلگرد پیش ساخته نمره 6 و قرار دادن اسپیسر روی قالب ها جهت تامین پوشش مناسب بتن و میلگردهای حرارتی ، سقف آماده بتن ریزی خواهد بود .

نمای زیر سقف :

در صورت استفاده از بتن با روانی مناسب ، پخش، تسطیح و ویبره مناسب آن ، می توان با خروج آسان قالب شاهد سطح مطلوب بتن نمایان یا اكسپوز بود و حتی در صورت تمایل در مشاعات و پاركینگ ها سطح بتن را رنگ آمیزی كرده و سایر آیتمهای نازك كاری را حذف نمود .

در صورت تمایل می توان با نصب قطعاتی بین قالبها و در محل تیرچه و ژوئن ها محل عبور تاسیسات را

بدون نیاز به تخریب و كنده كاری داخل سقف ها پیش بینی نمود كه این امر باعث حذف عملیات پوكه ریزی یا كف سازی جهت تاسیسات ، جلوگیری از پوسیدگی ، عایق كاری و تعمیر ارزان و در نهایت سبك سازی اسكلت خواهد شد .

با قرار دادن صفحه های پیش ساخته فلزی جوش شده یا قطعات گالوانیزه مناسب داخل قالب ها قبل از

بتن ریزی می توان ساپورت های مناسب جهت تاسیسات ، نصب آویز و اجرای سقف كاذب را پیش بینی نمود كه هزینه های بعدی را كاهش خواهد داد .

باز كردن قالب :

پس از گذشت زمان حداقل 7 روز از بتن ریزی سقف می توان اقدام به باز كردن قالبها نمود پس از باز كردن زیر سازی سقف و قالبهای تیرها به علت جنس پلاستیكی قالب و خاصیت جمع شدگی در بتن ، قالبها براحتی از سطح بتن جدا شده وشاهد بتنی نمایان در زیر سقف خواهیم بود .

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.